Sports

Substantial school soccer: Southern California regional playoff results and up to date pairings


BOYS’ SOCCER

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

Quarterfinals, Tuesday

Servite 5, Coronado

Mira Costa 1, South East

Escondido San Pasqual 1, Huntington Beach front

Birmingham 3, JSerra 2

Semifinals, Thursday

#5 Mira Costa vs. #1 Servite at Westminster, 6 p.m.

#7 Birmingham at #3 Escondido San Pasqual, 5 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday

San Diego Del Norte 2, Montebello 1

Oxnard Pacifica 4, Visalia Redwood 3

San Diego Torrey Pines 3. San Juan Hills

Semifinals, Thursday

#4 San Diego Del Norte at #1 Redondo, 7 p.m.

#6 Oxnard Pacifica at #2 San Diego Torrey Pines, 5 p.m.

DIVISION III

Quarterfinals, Tuesday

Norte Vista 1, Valley Watch

Sunny Hills 4, Panorama 3

Bakersfield Garces 4, South Torrance 1

Semifinals, Thursday, 5 p.m.

#4 Norte Vista at #1 San Diego Parker

#3 Sunny Hills at #2 Bakersfield Garces

DIVISION IV

Quarterfinals, Tuesday

King/Drew 2, Montclair 1

Da Vinci 4, Porterville Granite Hills 3

San Diego Crawford 3, Artesia 2 (OT)

Spring Valley Steele Canyon 2, Quartz Hill 1

Semifinals, Thursday, 5 p.m.

#8 King/Drew vs. #5 Da Vinci at De Anza ES (Hawthorne)

#3 San Diego Crawford at #2 Spring Valley Steele Canyon

DIVISION V

Quarterfinals, Tuesday

Los Altos 2, Imperial 1

Venice 3, Grace Brethren 2

Geffen 2, Sherman Oaks CES

Temple City 10, Mammoth

Semifinals, Thursday, 5 p.m.

#4 Venice at #1 Los Altos

#3 Geffen at #2 Temple Town

NOTES: Championships, 5 p.m. at larger seeds.

GIRLS’ SOCCER

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

Quarterfinals, Tuesday

Los Alamitos 7, Cleveland 1

San Diego County San Marcos 1, Villa Park

San Diego Place Loma 1, Corona Santiago

Semifinals, Thursday, 5 p.m.

#4 Los Alamitos at #1 Temecula Valley

READ MORE:  Ducks give their unexpected emergency backup goalie a standing ovation in period finale

#7 San Diego Place Loma at #3 San Diego County San Marcos

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday

Hart 2, San Diego Del Norte 1

Los Osos 3, El Camino Genuine 1

Oaks Christian 1, San Diego Torrey Pines (OT)

Semifinals, Thursday

#5 Hart at #1 Redondo, 4:30 p.m.

#3 Los Osos at #2 Oaks Christian, 5 p.m.

DIVISION III

Quarterfinals, Tuesday

Escondido San Pasqual , Portola (San Pasqual innovations on penalties, 2-1)

Carlsbad Sage Creek 4, Sonora 2

West Torrance 11, Venice

Semifinals, Thursday, 5 p.m.

#5 Escondido San Pasqual at #1 El Segundo

#3 Carlsbad Sage Creek at #2 West Torrance

DIVISION IV

Quarterfinals, Tuesday

Lakewood St. Joseph 8, San Diego Chula Vista Discovering Community

Bakersfield Christian 6, South Gate

Pasadena Marshall 10, Animo De La Hoya

Hemet 1, Sierra Canyon

Semifinals, Thursday

#4 Bakersfield Christian at #1 Lakewood St. Joseph, 3 p.m.

#7 Hemet vs, #3 Pasadena Marshall at site TBA, time TBA

DIVISION V

Quarterfinals, Tuesday

Spring Valley Mount Miguel 5, Women Management 1

Bishop Diego 4, Bakersfield North

Arrowhead Christian 4, Geffen

Semifinals, Thursday, 3 p.m.

#4 Spring Valley Mount Miguel at #1 Webb

#3 Bishop Diego at #2 Arrowhead Christian

NOTES: Championships, 5 p.m. at larger seeds.



Related Articles

Back to top button